Asteroid – Označení pro planetky ve vesmíru

Asteroid je pojem, se kterým se lze setkat poměrně často. Každý asi správně tuší, že se jedná o něco, co je spojeno s vesmírem. A máte pravdu. Je to označení tělesa pochybujícího se ve vesmíru. Na druhou stranu je to starší a víceméně nepřesné pojmenování. To postupem času nahradil výraz planetka.

První objevení planetky

Označení asteroid je do určité míry historické, protože v době použití tohoto slova byla známa pouze dvě tělesa ve vesmíru. To se pochopitelně postupem času změnilo. O historii a současnosti asteroidů se ostatně můžete více dočíst v tabulce prezentované níže.

PředmětHodnota
První objevitelGiuseppe Piazzi
MístoPalermo
Rok1801
Jméno objektuCeres
Historie související s objevením prvních asteroidů.

To byly prvopočátky objevování asteroidů. Současnost už hovoří o trochu jiných číslech. Například v roce 2016 bylo na oběžné dráze spočítáno kolem 706 tisíc asteroidů, respektive planetek. Všechny byly označeny číslem a zhruba dvě třetiny z nich dostaly i jména.

Asteroid a jejich rozdělení

Asteroidy jsou samozřejmě rozdělovány do jednotlivých skupin. Jsou to například asteroidy typu C zvané uhličité. Typ S značí pojmenování křemičité a typ M kovové. Asi 75 % všech asteroidů je typu C. Zhruba 17 % jsou typu S a zbytek je typ M. Jednotlivé planetky se na oběžné dráze mnohdy nepohybují sami. Ale v tzv. orbitálních skupinách a rodinách. Pravidlem bývá, že celá skupina je pojmenována po prvním objeveném členovi.

Asteroid a jeho hledání

V posledních letech se samozřejmě používají moderní technologie k tomu, aby byly tyto planetky včas identifikovány. Je to i z pohledu bezpečnosti. Kdyby se takový asteroid měl střetnout se zemí, mohlo by dojít ke katastrofickým scénářům. Právě proto se používají nejrůznější systémy pro jejich odhalování. Zmínit lze systémy jako Asiago-DLR Asteroid Survey, Campo Imperatore Near-Earth Objects Survey a Lincoln Near-Earth Asteroid Research. Poslední jmenovaný je označován jako LINEAR a objevil už více jak 84 tisíc asteroidů. Doufejme, že se ve vesmíru neobjeví žádný asteroid, který by Zemi skutečným způsobem ohrožoval.

Publikováno: 25. 10. 2021

Kategorie: Věda

Autor: RobertUrban

Tagy: asteroid | asteroidy | Ceres | objev | objevování | Piazzi | planetka | planetky | technologie | vesmír