Elektrochemie – Poznejte specifický obor chemie

Víte, jak se řekne oboru, který se zabývá systémy, kde je alespoň jedna přítomná složka ve formě iontů? Je to elektrochemie. Té se nyní budeme věnovat trochu podrobněji. Tento obor chemie probíhající na rozhraní elektrod budete moci poznat do nejmenšího detailu. Respektive Vám prozradíme všechno důležité.

Historie elektrochemie

Jak už prozrazuje název tohoto vědního oboru, i laik si udělá základní obrázek o tom, že jde o spojení elektra a chemie. Ve své podstatě se obor zabývá vznikem elektricky nabitých částic v roztocích. Prvopočátky této vědy jsou svázány se 16. stoletím. Byl to právě William Gilbert, který experimentoval s elektřinou a magnetismem. To se psal rok 1550. V historii elektrochemie se pak objevilo i několik dalších důležitých milníků. Ty Vám důkladněji představíme v tabulce prezentované níže.

PředmětObdobí
První elektrický generátor1663
První funkční baterie1799
Objev galvanismuKonec 18. století
Dva elektrochemické zákony1832
Několik důležitých objevů v podání elektrochemie.

Právě vzniklé elektrochemické zákony z roku 1832, které mimochodem formuloval Michael Faraday, přinesly řadu nových a dnes dobře známých termínů. Jsou to slova jako anoda, katoda, elektroda, kationt, elektrolyt a aniont.

Další zajímavosti tohoto vědního oboru

Pojďme se zaměřit na ostatní podstatné události naší historie související s elektrochemií jako takovou. V roce 1886 to bylo například získání hliníku z bauxitu a další věci. První elektroforetická aparatura vznikla v roce 1937 a jejím strůjcem byl Arne Tiselius. První Mezinárodní elektrochemická společnost zvaná International Society of Electrochemistry vznikla v roce 1949. Také Češi se proslavili v tomto vědním oboru. Například v roce 1959 získal vědec Jaroslav Heyrovský Nobelovu cenu za chemii v souvislosti s vývojem elektrochemické a analytické metody označované jako polarografie.

Pokud jde o zásadní milníky 20. století v oblasti elektrochemie, potom je to bezpochyby vývoj palivových článků. Ty sloužily primárně pro lety do vesmíru. Využity byly například u slavného kosmického programu Apollo. Ten se pojí s úspěšným přistáním na Měsíci v roce 1969.

Publikováno: 31. 10. 2021

Kategorie: Vzdělání

Autor: RobertUrban

Tagy: bateire | chemie | elektro | elektrochemie | galvanismus | generátor | věda | vědní obor | vzdělání | zákony