Radioastronomie pojí astronomii a radiové vlny
Vesmír je ohromujícím tématem pro mnohé z nás. Stává se cílem i vědcích oborů, které zkoumají všechny jeho části z různých úhlů pohledů. Typickým příkladem je známá astronomie. Kromě ní však existují i další, včetně odnoží. Na jednu z nich se nyní podrobněji zaměříme. Je to radioastronomie.
- Studium nebeských těles.
- Za pomoci radiových vln.
- Radiové vlny vydává například Slunce.
Radioastronomie a základní informace
Možná si říkáte, proč existuje vůbec tato věda? Jednoduše proto, že má co přinést. Rádiové vlny jsou totiž delší než ty světelné. S pomocí vhodných antén je pak lze přijímat a následně přetvářet na použitelná data. Lidé, kteří se tomuto oboru věnují tak mohou vidět oblohu v rádiovém spektru. Kromě Slunce vyzařuje silné radiové vlny také Jupiter.
Vše, co byste měli vědět
Pojďme se ale radioastronomii věnovat trochu podrobněji. V ideálním případě od její historie až po současnost. V následujících otázkách a odpovědích Vám prozradíme nejenom to, ale i spoustu ostatních důležitých věcí.
Ve velkém jej zkoumal Karl Jansky. Americký rádio inženýr českého původu. Snažil se identifikovat rádiový šum. Tehdy se psal rok 1931.
Jedná se o označení pro rádiový dalekohled. Je však pravdou, že zařízení nepřipomíná dalekohled, jako spíše anténu. Všechna přijímaná data přes radioteleskop jsou zpracovávána počítačem. Nejde tedy o nic viditelného.
Kromě Slunce a Jupiteru je to i z jiných míst vesmíru. Některé zdroje jsou dokonce za hranicemi sluneční soustavy. Jsou to i některé typy galaxií. Známá je také Krabí mlhovina.
Největší radioteleskop se nacházel v Arecibu na Portoriku. Průměr samotné antény byl 305 metrů. Vlivem zemětřesení bohužel došlo k jeho poničení. Skupina větších radioteleskopů je situována v Novém Mexiku.
Jeho název je Very Large Array známý pod zkratkou VLA.
Publikováno: 03. 11. 2021
Kategorie: vzdělání