Herbicidy se s přírodou v žádném případě nemazlí
Díky člověku vzniká spousta chemických látek, které mají bohužel negativní vliv primárně na přírodu. Mnohdy i na zdraví nás lidí. Jestliže se budeme bavit o velkém nepříteli krajiny kolem, vítěz bude jednoznačný. Jsou to herbicidy vyvinuté právě za účelem poškozovat vybraná krajinná místa.
- Používají se hlavně v zemědělství.
- Slouží pro hubení plevelů a vybraných rostlin.
- Urychlují zrání a dosušování.
Herbicidy ubližují přírodě, ale i člověku
Tyto chemické látky primárně ničí přírodu, o tom není žádných pochyb. Některé vybrané produkty mohou být bohužel nebezpečné i pro samotného člověka. Negativním způsobem mohou poškodit pokožku, ale také vnitřní orgány. Nejhorší jsou pak herbicidy způsobující karcinogenitu. Ta byla bohužel prokázána v mnohých případech. Typickým příkladem jsou chemické látky zvané atraziny.
Herbicid – Poznejte ho do nejmenšího detailu
Nyní když víte, že herbicid je velkým nepřítelem přírody a v některých případech i člověka, je nejvyšší čas zaměřit se na něj dopodrobna. Prozradíme Vám, jak se tyto látky dělí na základě nejrůznějších kritérií. Podrobnosti se dočtete v níže prezentovaných otázkách a odpovědích.
Jsou to produkty předseťové, které jsou použity ještě před setím. Pak jsou to výrobky preemergentní využívané před vyklíčením rostliny. Třetí skupinu tvoří herbicid postemergentní.
V závislosti na zvolené látce to může být dvěma odlišnými způsoby. Konkrétní rostlinu může zahubit buď skrze listy nebo to bude prostřednictvím kořene.
Nejčastěji se setkáte s ACCase inhibitory, ALS, inhibitory, syntetickými auxiny, inhibitory HPPD, inhibitory EPSPS a inhibitory fotosyntézy.
V roce 1950 bylo na vyhubení stejné plochy zapotřebí asi tomu 12 kg herbicidů, dnes stačí použít jen 20 g zákeřné látky.
Určitě, místo chemických látek aplikovaných do přírody lze použít mořskou sůl, kukuřičný lepek, plamen, páru, popřípadě koncentrát z octa.
Publikováno: 10. 11. 2021
Kategorie: technologie