Sputnik 1 - Vesmírná družice pyšnící se prvenstvím

Dobývání vesmíru má v případě lidstva sáhodlouhou historii, o tom není žádných pochyb. Na počátku to byly dvě světové velmoci soupeřící o to, kdo jako první vypustí umělou družici do vesmíru a nad hlavy nás všech. Správně tušíte, že tento boj probíhal mezi USA a tehdejší SSSR. A právě Sověti byli ti, kdo to dokázal jako první, respektive jejich družice Sputnik 1.

  • První umělá družice Země.
  • Odstartovala kosmickou éru lidstva.
  • Vypuštění proběhlo v roce 1957.

Sputnik 1 – Technické parametry

Každého čtenáře tohoto článku bude určitě zajímat, jak velká vlastně byla umělá družice? V porovnání s moderními družicemi a kosmickými zařízeními to byl stroj s malou konstrukcí. O tom se ostatně můžete přesvědčit prostřednictvím níže uvedené tabulky.

PředmětHodnota
Průměr58 cm
Hmotnost83,9 kg
Délka antén2,3 a 2,9 m
Tlak dusíku1,3 amt
Technické parametry související s umělou družicí.

Za zmínku stojí také informace o tom, že tloušťka stěny umělé družice Sputnik 1 byla pouhý jeden milimetr. Jednalo se o vnější plášť. Samotné tělo bylo zhotoveno z hliníku o tloušťce stěny 2 mm.

Další informace související s výstupem

Výše uvedená data týkající se první umělé družice ve vesmíru jsou samozřejmě jen malou ochutnávkou. Pro fanoušky dobývání vesmíru tu máme i mnohá jiná a důležitá fakta. Například to, že k vypuštění družice došlo z kosmodromu Bajkonur. Nosnou a hlavní raketou se stal model R-7. Jednalo se o technologický typ družice, která mimo jiné obsahovala i příslušný vysílač. Ten vysílal na frekvencích 20,005 a 40,002 MHz.

Parametry dráhy Sputnik 1

Podstatné jsou nepochybně také informace související se samotnou dráhou letu. V tomto směru lze zmínit dva základní údaje. Je to apogeum 940 km a perigeum 215 km. Velká poloosa dráhy byla 6 955,2 km a celková doba letu činila 96,2 minut. V umělé družici byla pochopitelně zakomponována baterie AgZn, která měla dodávat přístroji energii po dobu 21 dní a déle. Její hmotnost činila 51 kg, takže většinu hmotnosti družice. V případě počátečních parametrů orbitální dráhy bychom neměli zapomínat ani na rychlost pohybující se kolem 7,8 m/s a více.

Publikováno: 22. 10. 2021

Kategorie: Technologie