Voňavý svět: Objevte rozmanitost druhů bylinek

Druhy Bylinek

Jednoleté bylinky

Jednoleté bylinky jsou skvělou volbou pro začínající i zkušené zahradníky. Tyto rostliny během jednoho roku stihnou vyklíčit, vykvést, vytvořit semena a uhynout. To z nich dělá ideální volbu pro rychlé oživení záhonů, truhlíků nebo květináčů. Mezi nejoblíbenější jednoleté bylinky patří například bazalka, kopr nebo řeřicha. Tyto bylinky se snadno pěstují ze semen a během krátké doby vám poskytnou čerstvé listy plné chuti. Kromě zmíněných druhů existuje mnoho dalších zajímavých jednoletých bylinek, které si zaslouží vaši pozornost. Například měsíček lékařský potěší nejen krásnými květy, ale i svými léčivými účinky. Lichořeřišnice zase zaujme svými jedlými květy a listy s pikantní chutí. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli bylinku, nezapomeňte na pravidelnou zálivku a dostatek slunečního svitu.

Dvouleté bylinky

Dvouleté bylinky jsou fascinující skupinou rostlin, které obohacují naše zahrady o krásu i užitek. Na rozdíl od jednoletek, které kvetou a plodí v prvním roce života, dvouleté bylinky potřebují dva roky k dokončení svého životního cyklu. V prvním roce se soustředí na růst kořenů, stonků a listů, aby nashromáždily dostatek energie pro následující sezónu. Teprve v druhém roce vykvétají, produkují semena a poté odumírají. Mezi oblíbené dvouleté bylinky patří například petržel, jejíž aromatické listy jsou nepostradatelnou součástí mnoha pokrmů. Dalším příkladem je kmín, jehož semena se používají jako koření a mají i léčivé účinky. Do této skupiny patří i divizna, která je známá svými krásnými květy a využitím v lidovém léčitelství. Pěstování dvouletých bylin je poměrně snadné a přináší radost z vlastnoručně vypěstovaných surovin do kuchyně i pro zdraví.

Druhy bylinek, to je svět sám pro sebe. Každá s jinou vůní, chutí, účinkem. Jako by sama příroda chtěla, abychom experimentovali a objevovali jejich tajemství.

Hana Vacková

Vytrvalé bylinky

Vytrvalé bylinky jsou skvělou volbou pro každou zahradu. Na rozdíl od letniček, které je třeba vysévat každý rok, vytrvalé bylinky se na zahradě udrží po mnoho let a některé dokonce i desetiletí. To z nich dělá ideální volbu pro vytvoření trvalých záhonů a okrasných kompozic. Mezi nejoblíbenější druhy vytrvalých bylin patří například levandule, která je známá svými krásnými fialovými květy a intenzivní vůní. Další oblíbenou bylinkou je máta, která se používá nejen v kuchyni, ale i pro své léčivé účinky. Pro milovníky bylinných čajů je skvělou volbou meduňka, která má uklidňující účinky a pomáhá při nespavosti. Vytrvalé bylinky jsou nenáročné na pěstování a nevyžadují žádnou zvláštní péči. Stačí jim slunné stanoviště a propustná půda.

Byliny na slunce

Sluneční paprsky jsou pro mnoho bylinek doslova životabudičem. Existují druhy, které se na slunci přímo vyžívají a čím více tepla a světla jim dopřejete, tím lépe porostou a vytvoří více aromatických látek. Mezi nejoblíbenější „sluncomilné“ bylinky patří například levandule lékařská, která svou omamnou vůní a krásnými fialovými květy rozzáří nejednu zahrádku. Dalším favoritem je rozmarýna lékařská, stálezelený keř s jehličnatými listy a intenzivní vůní, která se výborně hodí k dochucení masa a ryb. Nesmíme zapomenout ani na tymián obecný, nenáročnou bylinku s drobnými lístky a silnou kořenitou vůní, která se používá jak v kuchyni, tak i v lidovém léčitelství. Tyto a mnohé další bylinky si na slunném stanovišti budou doslova lebedit a odmění vás bohatou úrodou a intenzivní vůní.

Druhy bylinek
Název bylinky Použití Vůně Období sklizně
Bazalka Omáčky, těstoviny, saláty Sladká, anýzová Léto
Máta peprná Nápoje, dezerty, omáčky Svěží, mentolová Léto
Tymián Maso, polévky, dušená jídla Kořeněná, zemitá Léto

Byliny do stínu

Stinná zákoutí na zahradě nemusí zůstat prázdná. Existuje mnoho druhů bylinek, které se ve stínu cítí jako doma a odmění se vám svěží zelení a lahodnou chutí. Mezi nejoblíbenější stínomilné bylinky patří Meduňka lékařská, která je známá svými uklidňujícími účinky. Její svěží citronová vůně provoní celou zahradu. Dalším favoritem je Máta peprná, která se hodí do letních nápojů a dezertů. Pro milovníky slaných jídel je tu Petrželka kadeřavá, která dodá pokrmům svěží chuť a aroma. Nezapomeňte ani na Pažitku pobřežní, jejíž jemné lístky se hodí do pomazánek, salátů i polévek. Pěstování bylinek ve stínu je snadné a zábavné. Stačí jim dopřát vlhčí zeminu a dostatek živin.

Bylinky na balkón

Pěstování vlastních bylinek na balkóně je skvělý způsob, jak si zpestřit jídelníček čerstvými ingrediencemi a dodat svému domovu příjemnou vůni. Při výběru bylinek na balkón je důležité zvážit orientaci balkónu na světové strany. Slunné balkóny orientované na jih a západ jsou ideální pro bylinky, které milují slunce, jako je tymián, rozmarýn, levandule, bazalka nebo oregano. Tyto bylinky potřebují alespoň 6 hodin slunečního svitu denně. Na stinnějších balkónech orientovaných na sever a východ se bude dařit bylinkám, které snášejí polostín, například máta, meduňka, pažitka, petržel nebo koriandr. Tyto bylinky snesou i méně slunečního svitu, ale i tak potřebují alespoň 4 hodiny denně. Kromě orientace balkónu je důležité vybrat i vhodné nádoby a substrát pro pěstování bylinek.

Bylinky do kuchyně

Svět bylinek je pestrý a plný vůní i chutí. Bylinky do kuchyně si můžeme rozdělit do několika skupin. Mezi nejoblíbenější patří jednoznačně bylinky středomořské, jako je oregano, tymián, bazalka či rozmarýn. Ty se skvěle hodí k dochucení italských pokrmů, masa, ryb i zeleniny. Dalším favoritem jsou bylinky typické pro českou kuchyni – libeček, majoránka, saturejka a kopr. Tyto bylinky dodají skvělou chuť polévkám, omáčkám, luštěninám i bramborám. Nesmíme zapomenout ani na bylinky s jemnější chutí, jako je pažitka, petrželka, estragon či meduňka. Ty se hodí spíše do studených pokrmů, salátů, pomazánek a dezertů.

Léčivé bylinky

Česká republika se může pochlubit bohatou tradicí lidového léčitelství, v níž hrají významnou roli léčivé bylinky. Tyto dary přírody se po staletí používaly k úlevě od různých neduhů a k podpoře zdraví. Mezi nejoblíbenější a nejúčinnější léčivé bylinky patří například heřmánek, který je známý svými protizánětlivými a uklidňujícími účinky. Často se používá při zažívacích potížích, nespavosti a kožních problémech. Další významnou bylinou je máta peprná, která se osvědčila při bolestech hlavy, nachlazení a trávicích obtížích. Její osvěžující aroma navíc přináší úlevu od stresu a napětí. Mezi léčivé bylinky s všestranným využitím patří také třezalka tečkovaná. Tato bylina se tradičně používá k léčbě mírných forem deprese, úzkosti a nespavosti. Její účinky jsou však předmětem vědeckého výzkumu a je důležité konzultovat její užívání s lékařem, zejména při současném užívání jiných léků.

Aromatické bylinky

Aromatické bylinky jsou neodmyslitelnou součástí každé kuchyně. Nejenže dodávají pokrmům jedinečnou chuť a vůni, ale mohou mít i blahodárné účinky na naše zdraví. Mezi nejoblíbenější aromatické bylinky patří například bazalka, která se skvěle hodí k rajčatům, těstovinám a do salátů. Máta peprná je zase ideální pro přípravu osvěžujících nápojů a dezertů. Tymián se výborně doplňuje s masem, rybami a zeleninou a rozmarýna dodá jedinečnou chuť pečeným bramborám a jehněčímu masu. Při pěstování aromatických bylinek je důležité zajistit jim dostatek slunečního světla a propustnou půdu. Bylinky můžeme pěstovat na zahradě, balkoně i v květináčích za oknem.

Bylinky pro krásu

Příroda nám nabízí nepřeberné množství darů a mezi ty nejcennější patří bezesporu bylinky. Tyto voňavé rostlinky v sobě ukrývají sílu, která dokáže prospět nejen našemu zdraví, ale také kráse. Už naše babičky znaly tajemství bylinných směsí pro zářivou pleť, lesklé vlasy a pevné nehty.

Mezi nejoblíbenější bylinky pro krásu patří bezesporu heřmánek, který zklidňuje podrážděnou pokožku a navrací jí přirozenou rovnováhu. Pro své antiseptické účinky je vhodný i pro problematickou pleť se sklonem k akné. Dalším favoritem je levandule, jejíž omamná vůně navozuje pocit relaxace a uvolnění. Levandulový olej je skvělý pro péči o suchou a citlivou pokožku. Proti vráskám se osvědčila šalvěj, která je bohatá na antioxidanty a podporuje tvorbu kolagenu.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv bylinku, nezapomeňte, že krása vychází zevnitř. Zdravý životní styl, pestrá strava a dostatek spánku jsou základem pro přirozenou krásu.

Publikováno: 25. 11. 2024

Kategorie: domov