Autonomní vozidlo bude plnohodnotně řídit za Vás

Doba a vývoj techniky jdou neustále kupředu. O tom není žádných pochyb. Dokazují to například prvopočátky dobývání vesmíru v rámci programu Gemini. A teď se podívejte, kde jsme v tomto směru dnes. Na něco podobného lze narazit také u automobilů. Kdo by si byl kdy řekl, že jednoho dne bude fungovat něco jako autonomní vozidlo?

  • Jde o motorový vůz.
  • Samořízené motorové vozidlo.
  • K jeho řízení není potřeba řidič.

Automatizace za pomoci senzorů

Každý asi správně tuší, že autonomní vozidlo potřebuje určité senzory, aby mohlo jít o samořídící vůz. Ve své podstatě se jedná o roboty na čtyřech kolech. Mezi takové systémy se řadí kupříkladu počítačové vidění, lidar, satelitní navigace a ostatní přidružené radary. Díky nim se může vozidlo pohybovat po silničních komunikacích bez přičinění řidiče.

Autonomní vozidlo a různé stupně automatizace

Možná si to ani neuvědomujete, ale i vy s největší pravděpodobností vlastníte autonomní vůz. Jen jeho třída automatizace je nižší, než jakou má automobil bez řidiče. Na to a mnohé další Vám odpovíme prostřednictvím níže uvedených otázek, respektive odpovědí.

Kolik je stupňů automatizace?

Setkat se můžete s šesti stupni, včetně nuly. To znamená, že tím nejnižším stupněm je 0 a naopak tím nejvyšším stupněm je číslo 5.

Co si představit pod stupněm 0?

Ve své podstatě se jedná o dopravní prostředek, který je maximálně vybaven varovným automatickým systémem. Nijak však nezasahuje do řízení automobilu.

Jak se říká prvním třem stupňům automatizace?

Jednička je asistent řidiče, dvojka je částečná automatizace jinak zvaná Hands Off a trojka je podmíněná automatizace označovaná Eyes Off.

Co si představit pod zkratkou Mind Off?

Jde o autonomní vozidlo s vysokou automatizací, potažmo stupněm čtyři. Takový vůz už je schopen řídit auto bez zásahu řidiče.

Jak funguje plná automatizace?

U pátého stupně automatizace stačí jenom zadat cíl a o nic dalšího se nemusíte starat. Autonomní vůz Vás doveze do libovolného cíle.