Program Gemini znamenal pro USA dobývání vesmíru

Program Gemini je jedním ze slavných programů vesmírné agentury NASA, která má svém kontě například Mezinárodní vesmírnou stanici ISS a kosmické sondy. V tomto případě se bavíme o druhém pilotovaném projektu. Ten se z pohledu let nacházel mezi projekty Mercury a Apollo. Jestliže se o vesmírném programu chcete dozvědět více, začtěte se do následujících řádků.

Cíle vesmírného programu

Vzhledem k tomu, že se jednalo o pilotovaný kosmický program, počítalo se v rámci letů s dvoučlennou posádkou. Program Gemini měl poměrně jasně daný cíl. Připravit se na lepší vzestupy do atmosféry. Dále to bylo nacvičení spojení dvou kosmických těles. NASA si díky tomuto projektu chtěla zároveň ověřit, že je možný dlouhodobý pobyt ve vesmíru. Původně se cílilo na čtrnáctidenní let.

Program Gemini se postupně vyvíjel

Historie programu Gemini začala nejprve nepilotovanými lety. Jednalo se o Gemini 1 a Gemini 2. Pilotované lety byly teprve až od Gemini 3 po Gemini 12. V tabulce níže se můžete dočíst více technických parametrů spojených například s kosmickou lodí Gemini 6.

PředmětHodnota
Výška5,69 m
Max. průměr3,05 m
Objem kabiny2,55 m2
Hmotnost návratového modulu1 983 kg
Informace související s programem Gemini 6.

Celá vesmírná loď vážila 3 851 kg. Kromě návratového modulu celkovou hmotnost tvořil ještě brzdný modul 591 kg a přístrojový modul 1 277 kg.

Program Gemini a závěrečný let

Pojďme se zaměřit na to, jak vypadal poslední let tohoto úspěšného kosmického programu. Ten proběhl mezi 11. až 15. listopadem roku 1966. Jednalo se o let Gemini 12 se sériovým číslem GLV-12 12567. Celková doba letu byla 3 dny 22 hodin 34 minut a 12 sekund. Kapitánem byl Lovell a pilotem Aldrin. Za zmínku jistě stojí informace, že se nejednalo o ten nejdelší pobyt ve vesmíru. Ten byl v rámci tohoto vesmírného programu proveden v rámci mise Gemini 7. Celková doba letu byla 13 dní 18 hodin 35 minut a 1 vteřinu. Tehdy se psal konec roku 1965. Kapitánem byl Borman a pilotem Lovell. Tento let vlastně potvrdil schopnost člověka žít dlouhodobě ve stavu beztíže.