České vynálezy, které se zapsaly do našich dějin

Češi jsou obecně národ plný tvořivých a vzdělaných lidí. Dokazují to ostatně české vynálezy. Mnohé z nich se postupem času proslavily dokonce po celém světě. Například takové slovo roboti z románu Karla Čapka se dnes stalo naší každodenní součástí. My Vás nyní podrobněji seznámíme s velikány, kteří se postarali o světové objevy.

Krevní skupiny patří na vrub Česka

Jedním z významných objevů celosvětového rázu byly čtyři krevní skupiny známe dodnes. Právě o jeden z nejvýznamnějších objevů české medicíny se postaral Jan Jánský. Sérolog, psychiatr, ale také neurolog, o němž Vám v tabulce prezentované níže přinášíme podrobnější informace.

PředmětHodnota
Narození3. dubna 1873
Úmrtí8. září 1921
VzděláníLékař
NárodnostČeská
Základní informace o Janu Jánském.

Jan Jánský byl vzdělaným člověkem ve svém oboru. Úspěšně dokončil 1. lékařskou fakultu Karlovy Univerzity. Nebyl však jediným, kdo se podepsal pod české vynálezy.

Poznejte další české vynálezy

Zmínka musí padnout například o ruchadlu, které se postupem času rozšířilo především v zemědělství. O jeho sestavení a funkční podobu se postarali bratranci Veverkové. Celosvětově známá je také trhavina Semtex. Uznávané je jméno Karel Raška patřící k nejvýznamnějším epidemiologům. V Česku sice nikdo nevymyslel kosmické sondy, na druhou stranu právě od nás pochází lodní šroub využívaný u lodí po celém světě. O jeho vynalezení se zasloužil Josef Ressel.

Známé české vynálezy

Ve výčtu českých vynálezů budeme samozřejmě pokračovat. Víte o tom, že klasický kostkový cukr vznikl u nás v Dačicích? Anebo že za bleskosvodem, který je součástí mnohých nemovitostí stojí Prokop Diviš? Ten ho mimochodem postavil i na svém pozemku a vše otestoval. Bleskosvod dosahoval výšky 15 metrů, později až 41,5 metrů. Spousta lidí v současné době nosí kontaktní čočky. Víte o tom, že je vymyslel opět český člověk? A tím byl Otto Wichterle. Zmínit se můžete o Chlumského roztoku nebo kamenotisku. S ním souvisí známé jméno Aloise Senefeldera. Český národ je zkrátka vynalézavý ve všech směrech.