Glyfosát – Dobrý sluha nebo spíše zlý pán a zabiják

Příroda je v posledních letech devastována člověkem v mnoha směrech. Jedním takovým ničitelem krajiny jsou i herbicidy. Tím nejznámějším je glyfosát. Využívá se především v zemědělství k hubení rostlin. Jeho užití trvá už několik desítek let a stále se objevují nové studie o tom, že není zrovna velkým přítelem přírody ani člověka.

Historie glyfosátu od A až do Z

Tato chemická látka je úzce spojena s jedním z nejznámějších herbicidů na světě. Ten se mezi zemědělci po celém světě poměrně rychle rozšířil. Pokud chcete vědět, o jaký produkt jde a zajímá Vás historie glyfosátu, začtěte se do níže uvedené tabulky.

PředmětHodnota
Objevení1970
ObjevitelJohn E. Franz
FirmaMonsanto
Název produktuRoundup
Informace související s historií glyfosátu.

Právě odpovídající množství glyfosátu hraje ve složení Roundupu hlavní roli. Jeden z posledních patentů společnosti na tento výrobek pochází z roku 2000.

Glyfosát se používá k hubení přírody

Pomyslný zabiják přírody má od samotného počátku poměrně jasně daný cíl. A tím se staly nežádoucí dřeviny, keře a rostliny vyskytující se primárně na zemědělské půdě. Právě s pomocí glyfosátu je docíleno jejich poměrně rychlého vyhubení. Mnohdy se látka používá i k urychlení sušení, zpomalení růstu a zrání. Její největší účinnost je mezi teplotami 10 °C až 25 °C. Nad tuto teplotu už postupně dochází k vypařování chemických látek a herbicid není tak účinný.

Glyfosát a jeho vedlejší účinky

Na jednu stranu je pravdou, že tato látka pomáhá hubit plevele a zemědělcům jistě usnadňuje jejich každoroční obhospodařování půdy. Jenže právě půda je tím nejvíce poškozovaným územím. Glyfosát se sebou totiž nese mnohá ekologická rizika. Nejenom, že poškozuje řadu nejrůznějších rostlin, ale způsobuje i jejich mutaci. Některé druhy plevele dále sílí a často je vyžadována větší dávka pro jejich vyhubení. Tím pádem dochází k navyšování dávek tohoto herbicidu a k většímu poškozování přírody. Nehledě na to, že se objevily také studie zacílené na poškozování lidského zdraví a zařazení glyfosátu mezi karcinogeny.

Publikováno: 11. 11. 2021

Kategorie: Chemie

Autor: RobertUrban

Tagy: dřeviny | glyfosát | herbicid | herbicidy | keře | Monsanto | nebezpečí | příroda | rostliny | Roundup