Nejužitečnější vynálezy světa – Poznejte ty hlavní

Za dobu existence lidstva vzniklo mnoho užitečných a praktických věcí, bez nichž bychom se jenom stěží obešli. A jsou to i známé české vynálezy. Na konkrétní výtvory se zaměříme z globálního hlediska, tedy na nejužitečnější vynálezy světa. Nezávisle na rok objevení a konkrétní segment. Zmínka padne o všem, co je pro lidstvo zkrátka nepostradatelné.

  • Antikoncepce v pilulkách v roce 1950.
  • Automatická pračka v roce 1934.
  • Brýle v roce 1280.

Vynálezy, které si zaslouží pozornost

Jak už můžete správně tušit z úvodu tohoto článku, nejužitečnější vynálezy světa mohou nabývat nejrůznějších podob a jejich objevení proběhlo i před více jak několika stovkami let. Dnes takové věci vnímáme jako naprosté samozřejmosti. S několika ostatními vynálezy Vás nyní seznámíme v tabulce prezentované níže.

VynálezObjevení
Aspirin1897
Bankomat1968
Dynamit1867
Internet1969
Několik užitečných a významných vynálezů.

Věděli jste například o tom, že kompaktní disk neboli klasické CD byl objeven už v roce 1980? Nebo že kopírka vznikla ještě mnohem dříve v roce 1937? A to je teprve malá ochutnávka zajímavých vynálezů světa.

Nejužitečnější vynálezy světa pod drobnohledem

Pojďme se nyní zaměřit na další nejužitečnější vynálezy světa. Zajímat by Vás mohl určitě mikroskop, o jehož objevení se postarali Hans a Zacharias Jansenovi. Objevení proběhlo už v roce 1600 v Nizozemí. Takový mobilní telefon je znám od roku 1946. Praktická potravinová konzerva vznikla v roce 1809 a s tímto nápadem přišel Nicolas Appert. Splachovací záchod si lidstvo dopřává už od roku 1591. Pochopitelně ve své prvopočáteční nikoliv moderní podobě. Objeven byl ve Velké Británii.

Z těch starších světových vynálezů bychom neměli opomíjet ani na knihtisk z roku 1450. Do vzdálenější historie patří i očkování z roku 1796, s nímž přišel Edward Jenner. Kuličkovým perem se píše od roku 1938 a na televizi se díváme zhruba od roku 1923. Mnozí z Vás určitě ani nevěděli, že třeba žárovky svítí v našich domácnostech od roku 1879. Objevitelem žárovky byl Thomas Alva Edison.

Publikováno: 26. 10. 2021

Kategorie: Technologie