Největší ropné katastrofy se podepsaly na životě v moři

Příroda jako taková od nás dostává někdy pěkně zabrat. Dokazují to nejrůznější pesticidy a herbicidy, jimž s naprostou jistotou kraluje glyfosát. Není to jenom samotná půda, kterou jako lidé výrazným způsobem znečišťujeme. Jsou to také moře a oceány, kde působíme velké škody. Typickým příkladem jsou největší ropné katastrofy historie. Ty si vzaly z říše zvířat spoustu životů a negativně se podepsaly na životě pod mořskou hladinou.

Největší ropné katastrofy v číslech

A pojďme začít hned těmi nejhoršími katastrofami spojovanými s únikem ropy. Zmínka by měla padnout o kuvajtské ropné skvrně, která vznikla během války v Perském zálivu. Úmyslné vypuštění ropy do vody čítalo asi 5,7 milionů barelů. V tabulce prezentované níže Vás seznámíme i s dalšími závažnými katastrofami.

KatastrofaVyteklá ropa
Ixotoc 13,36 milionů barelů
Atlantic Express a Aegean Captain2,2 milionů barelů
Fargona2,095 milionů barelů
ABT Summer1,92 milionů barelů
Seznam největší ropných katastrof na světě.

Tyto ekologické katastrofy zapříčinily výrazné znečištění vody, které si vyžádalo životy milionů živočichů v oceánech. Zároveň je třeba zmínit, že na odstranění každé největší ropné katastrofy padly miliony amerických dolarů.

Ropa devastovala moře na mnoha místech

Mezi další neblahé ekologické katastrofy patří určitě nabourání tankeru do ropné plošiny Nowruz v roce 1983. Právě narušení této konstrukce zapříčilo únik ropy do vody v množství kolem 1,9 milionů barelů. Ve stejném roce vybuchl také tanker Castillo de Bellver, z něhož uniklo 1,8 milionů barelů ropy. Bylo to jen několik desítek kilometrů od pobřeží Jihoafrické republiky. Naštěstí došlo k odvátí ropy na oceán, díky čemuž katastrofa neměla tak markantní následky.

Mezi největší ropné katastrofy lze zařadit i najetí tankeru Amoco Cadiz na mělčinu. Poblíž francouzského města Portsall tehdy uniklo do vody 1,6 milionů barelů ropy. V roce 1988 pak vybuchla americká ropná soustava s názvem Odyssey. Katastrofa se stala poblíž kanadského východního pobřeží a do vody tehdy uniklo 1,02 milionů barelů ropy.

Publikováno: 12. 11. 2021

Kategorie: Chemie

Autor: RobertUrban

Tagy: ABT Summer | barel | Fragona | Ixotoc 1 | katastrofa | katastrofy | Kuvajt | největší ropné katastrofy | ropné katastrofy | ropy