Palmový olej pomalu ale jistě zabíjí přírodu

Víte, jaký je nejpoužívanější olej na světě? Je to palmový olej, který se na vrchol žebříčku použitelnosti dostal za posledních třicet let. Rostlinný olej je jedlý a obsahuje několik hodnotných látek pro člověka. Na druhou stranu je jeho získávání vykoupeno nepříjemnými ekologickými dopady, jako třeba u používání pesticidů.

Složení palmového oleje

Ještě, než se vrhneme na ničení přírody, zaměřme se na obsahovou stránku palmového oleje. Ten je relativně bohatý na některé látky, které díky němu člověk získá pro své tělo. Není to pouze vitamín E a přírodní karoteny, jak by si mohl, kdo myslet. S těmi ostatními a řadou dalších informací Vás nyní seznámíme prostřednictvím níže uvedené tabulky.

PředmětHodnota
Kyselina palmovitáNasycená
Kyselina olejováNenasycená
ZabarveníŽlutá barva
Množství nasycených kyselinVyšší než ve vepřovém sádle
Bližší informace týkající se palmového oleje.

Na druhou stranu je třeba říci, že spousta látek není úplně tak prospěšných, takže je třeba palmový olej konzumovat s rozvahou a vybrané prvky v něm obsažené nahrazovat jinou stravou.

Palmový olej a ekologické dopady

S palmovým olejem ovšem nesouvisí pouze jeho konzumace a použití například při výrobě kosmetických preparátů. Daleko závažnějším tématem je negativní vliv na přírodu. Vše začíná samotnými plantážemi palmového oleje. Právě kvůli jejich vzniku dochází k výraznému odlesňování. To mohou potvrdit místa, jakými jsou Malajsie a Indonésie. V některých oblastech dokonce plantáže nahrazují úrodnou zemědělskou půdu kvůli výslednému zisku. Z pohledu odlesňování je na tom nejhůře deštný prales, který na Zemi mizí nebývale rychlým tempem.

Palmový olej má ovšem negativní dopady na úbytek biologických druhů. Právě nové plantáže vyhání z přirozené domoviny různé typy zvířat. Ta bohužel na jiných místech často zahynou. Odlesňování je navíc realizováno prostřednictvím vypalování pralesů. S tím souvisí jak smrt v přírodě, tak velký vznik emisí. Mnohdy dochází také ke znečišťování vody. I když existuje řada organizací snažících se zastavit takové procesy, stále je to málo.

Publikováno: 06. 11. 2021

Kategorie: technologie

Autor: RobertUrban

Tagy: ekologické dopady | ekologie | kyselina | kyseliny | odlesňování | olej | palmový olej | požáry | příroda | vitamín